Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jcljcljcl/domains/waszepieknewesele.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195 Planowanie wesela – harmonogram organizacji ślubu

Planowanie wesela – harmonogram organizacji ślubu

Kiedy nadszedł ten wyjątkowy moment i powiedziałaś "Tak" przyszedł czas na zaplanowanie wesela. Aby ułatwić wam przygotowania do tego najważniejszego dnia w waszym życiu, zestawiliśmy najważniejsze sprawy, o których musicie pomyśleć w odpowiednim czasie:

18 miesięcy przed weselem:

 1. Rodzaj ceremonii: W pierwszej kolejności powinniście się zastanowić nad rodzajem ceremonii, mamy do wyboru 3 możliwości: Ślub konkordatowy (odbywa się w kościele - jest to połączenie ślubu cywilnego oraz kościelnego podczas jednej ceremonii); ślub cywilny oraz organizacja dwóch osobnych uroczystości - ślubu cywilnego oraz osobnego ślubu w kościele. Jeżeli planujecie ślub kościelny i najwygodniejszym dla was rozwiązaniem będzie ślub konkordatowy, oszczędzi wam to czasu w ten ważny dla was dzień. Po ustaleniu daty ślubu warto od razu zarezerwować termin i godzinę ceremonii.
 2. Ustalcie datę ślubu: Jest to bardzo ważne, ponieważ dokładna data pozwoli wam na zarezerwowanie wymarzonej sali weselnej.
 3. Liczba gości: Na tym etapie warto też oszacować listę gości - jest to kluczowa informacja przy wyborze sali, w której odbędzie się wasze wesele.
 4. Budżet weselny:Zapewne trudno na tym etapie będzie policzyć koszt całej organizacji wesela, natomiast warto już w tym momencie zaplanować wstępny budżet.
 5. Sala weselna: Gdy zbierzemy powyższe informację warto wybrać się w poszukiwania wymarzonej sali weselnej. W zależności od regionu oraz miesiąca, w którym planujecie swoją uroczystość, termin rezerwacji bywa różny. Jeżeli planujecie ślub w miesiącach od czerwca do września niektóre terminy mogą być już niestety zajęte, dlatego nie zwlekajcie z rezerwacją. Jeżeli znajdziecie odpowiadającą wam salę podpiszcie umowę wstępną aby mieć zaklepany termin.

12 miesięcy przed weselem

 1. Kamerzysta weselny: Chociaż rynek kamerzystów jest szeroki, jeżeli macie już datę ślubu, rok wcześniej warto zacząć rozglądać się za kamerzystą. Dzięki temu będziecie mieli chwilę na zapoznanie się z kilkoma ofertami i cennikiem.
 2. Fotograf weselny:Tak samo jak w przypadku kamerzysty, jest to także dobry moment aby wybrać fotografa. Pamiętajcie także aby wstępnie ustalić datę sesji plenerowej, która zazwyczaj odbywa się w inny dzień.
 3. Orkiestra weselna lub DJ na wesele: Zanim zdecydujecie się na zespół lub dj-a warto jest posłuchać kilku z nich. Przeważnie jest możliwość sprawdzenia demo a najlepiej jak będziecie mieli możliwość posłuchania utworów na żywo.
 4. Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej: Jeżeli planujecie taką oprawę oprócz standardowego organisty, warto jest się zastanowić jakie instrumenty chcielibyście słyszeć na swoim ślubie i zarezerwować wasz termin.
 5. Suknia ślubna: Jeżeli waszym marzeniem jest suknia z bajki szyta na miarę, najlepiej jest zapoznać się z ofertami kilku salonów oraz zarezerwować sobie termin na pierwsze spotkanie, podczas, którego wybierzecie swoją wymarzoną suknię. Podczas tego spotkania zostanie ściągnięta miara oraz zostaną ustalone terminy kilku przymiarek. Jeżeli planujecie kupić gotową suknię lub ją wypożyczyć możecie to zrobić w nieco późniejszym terminie.

6 miesięcy przed weselem

 1. Motyw przewodni wesela: Kilka miesięcy przed warto jest pomyśleć o tym, jak ma wyglądać wasza uroczystość, wybrać kolor przewodni oraz styl waszego wesela.
 2. Atrakcje weselneJeżeli planujecie zaskoczyć sowich gości weselnych powinniście  zapoznać się z atrakcjami, które sprawią, że nikt nie będzie się nudził. To jest dobry moment, żeby zdecydować jakie atrakcje będą gościły na waszym weselu oraz zarezerwować termin u wybranych osób.
 3. Makijaż ślubny, fryzura ślubna: Jeżeli macie swoją sprawdzoną makijażystkę oraz fryzjerkę zarezerwujcie datę oraz godzinę wizyty, która będzie wam odpowiadała. Jeżeli nie macie nikogo sprawdzonego najlepiej jest umówić się na makijaż oraz fryzurę próbną, po czym zapisać się także na konkretną godzinę w dzień waszego ślubu. Jeżeli planujecie sesję plenerową kilka dni po weselu, warto jest od razu zarezerwować sobie ten termin.
 4. Auto do ślubu: Pomyślcie jakiem autem chcielibyście jechać w ten wyjątkowy dzień. Czy zawsze marzyliście o zabytkowym samochodzie czy może bardziej nowoczesnym. Pół roku przed ślubem jest to odpowiedni moment aby wybrać odpowiednie auto.
 5. Nauki przedmałżeńskie: Są one niezbędne, jeżeli zdecydowaliście się na ślub kościelny.

4 miesiące przed 

 1. Bielizna ślubna: Może wydawać się wcześnie na wybór bielizny ślubnej, natomiast bardzo często jest ona wymagana do przymiarki sukni ślubnej, aby ją idealnie dopasować. Dlatego jest to dobry moment na wybór odpowiedniej bielizny. Nie zapomnijcie także o bieliźnie na noc poślubną.
 2. Obuwie ślubne dla niej i dla niego: Warto jest nieco wcześniej zaopatrzyć się w buty ślubne, będziecie mieli trochę czasu aby je w domu rozchodzić, abyście w dzień wesela czuli się komfortowo. Jeżeli wasze nogi szybko się męczą, możecie także pomyśleć o zapasowym obuwiu, na zmianę.
 3. Garnitur dla Pana Młodego: W zależności od tego czy kupicie gotowy garnitur czy będziecie go szyć na miarę, czas jego wyboru może być różny. Jeżeli zależy wam na garniturze skrojonym na miarę jest to właściwy czas aby zgłosić się do odpowiedniego salonu i ustalić szczegóły. Jeżeli planujecie kupić gotowy garnitur, możecie rozejrzeć się aby zobaczyć, który tym wam najbardziej odpowiada.
 4. Obrączki ślubne: Rozejrzyjcie się za obrączkami, wybierzcie wzór dla siebie oraz porównajcie ceny. Średni czas oczekiwania na obrączki to około miesiąc, natomiast warto jest zamówić je z wyprzedzeniem i mieć je wcześniej, aby uniknąć stresu.
 5. Zaproszenia ślubne: Warto jest zamówić kilka próbek aby sprawdzić wzory oraz jakość wykonania zaproszeń. Na zaproszenia czeka się około miesiąca, dlatego jest to odpowiedni moment aby ustalić osoby, które chcemy zaprosić i zamówić zaproszenia. Warto pamiętać także o winietkach, etykietach na alkohol, księdze gości itp.

3 miesiące przed weselem:

 1. Lista utworów muzycznych na wesele: Ustalcie listę piosenek zarówno na waszą ceremonię kościelną oraz przyjęcie weselne. Jeżeli macie konkretne życzenia co do utworów warto jest poinformować z wyprzedzeniem orkiestrę aby się mogli do tego przygotować. Pamiętajcie także o wyborze konkursów dla gości, które mają się odbyć po oczepinach.
 2. Formalności związane ze ślubem: Przygotujcie wszystkie niezbędne dokumenty, które będą wymagane do zawarcia związku małżeńskiego. Niektóre są ważne tylko 3 miesiące, dlatego jest to odpowiedni czas na załatwienie wszystkich formalności. W tym terminie spotkajcie się także z księdzem.
 3. Urlop na czas wesela: Warto jest zaplanować urlop na kilka dni przez weselem oraz kilka dni po uroczystości. Jeżeli planujecie wybrać się w podróż poślubną pamiętajcie o zarezerwowaniu dłuższego wolnego w pracy.
 4. Podróż poślubna: Rozejrzyjcie się za ofertami biur podróży, możecie podróż zarezerwować od razu lub poczekać na oferty last minute.
 5. Rozdanie zaproszeń: Wręczcie zaproszenia oraz zawiadomienia gościom, których chcecie zobaczyć na swojej uroczystości. Najlepiej kiedy zrobicie to osobiście, jeżeli jednak nie macie takiej możliwości roześlijcie je pocztą.

2 miesiące przed weselem:

 1. Tort weselnyWybierzcie swoją ulubioną cukierni, w której wybierzecie tort ślubny oraz ciasta, które zostaną podane na waszym przyjęciu. Warto spróbować  kilka rodzajów  ciast zanim podejmiecie decyzję.
 2. Noclegi oraz transport dla gości: Jeżeli będziecie mieli gości z daleka warto pomyśleć o zapewnieniu im noclegu oraz dojazdu na wasze wesele czy poprawiny. Warto zapytać podczas rozdawania zaproszeń aby wiedzieć ile gości będzie potrzebować noclegu w dzień wesela.
 3. Podarunki dla rodziców, świadków oraz gości weselnych: Warto jest przygotować spersonalizowane upominki, np. Z datą waszego ślubu. Takie prezenty przeważnie wymagają złożenia wcześniejszego zamówienia.
 4. Potwierdzenie wszystkich terminów: abyście mieli pewność, że przyjęcie weselne będzie udane, dla pewności skontaktujcie się z usługadowcami weselnymi w celu potwierdzenia terminu i ustaleniu szczegółów.
 5. Wieczór panieński i kawalerski: poinformujcie znajomych jak chcecie aby wyglądał ten wieczór. Być może myślicie o wspólnej imprezie albo o dwóch zupełnie osobnych spotkaniach.
 6. Stroje na poprawiny: Jeżeli planujecie wesele z poprawinami zaplanujcie także ubiór na tą okazję.

2 tygodnie przed wesele

 1. Potwierdzenie listy gości: Do tego momentu powinniście otrzymać informację kto przybędzie na wasze przyjęcie weselne. Należy także poinformować salę weselną o dokładnej liczbie osób.
 2. Ustalenie menu: na tym etapie ustalcie dokładną listę  menu jaka ma się pojawić na waszym weselu.
 3. Usadzenie gości: zaplanujcie wspólnie usadzenie waszych gości weselnych, tak aby wszyscy czuli się  komfortowo i miło wspominali tę noc. Dostarczcie także na salę wizytówki gości.
 4. Nakrycia stołów: omówcie dokładnie z managerem sali jak w dzień waszego ślubu mają wyglądać stoły (obrusy, serwetki, świece, stòł pary młodej).
 5. Makijaż i fryzura próbna: Wykonaj próbny makijaż oraz fryzurę abyś miała pewność, że pasuje do sukni ślubnej oraz do twarzy. W dzień wesela wykonaj najlepiej dokładnie ten sam makijaż oraz fryzurę

Dzień przed ślubem

 1. Niezbędnik weselny: Jeżeli nie ma go na sali przygotujcie go sami. Przydać się mogą chusteczki, igła, nitka itp.
 2. Relaks: Oboje zrelaksujcie się oraz odpocznijcie. Weźcie kąpiel w wannie i połóżcie się wcześniej spać, ponieważ przed wami długi dzień i noc.

Dzień Waszego Ślubu

 1. Śniadanie: Nie zapomnijcie o nim, jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia.
 2. Kąpiel, makijaż fryzura: To jest wasz dzień, zróbcie się na bóstwo. To jest jedyny dzień, w którym jesteście księżniczką oraz księciem.
 3. Odbiór bukietu ślubnego, butonierki oraz kwiatów
 4. Zabierzcie że sobą obrączki.
 5. Bawcie się do białego rana.