Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jcljcljcl/domains/waszepieknewesele.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195  Ślub kościelny (konkordatowy) - wszystkie niezbędne formalności

Ślub kościelny (konkordatowy) – formalności

Decydując się na ślub konkordatowy, oprócz dekoracji kościoła oraz oprawy muzycznej ceremonii  należy pamiętać także o kilku kwestiach formalnych. Pierwszą czynnością, którą powinniście wykonać to rezerwacja terminu ślubu w wybranym przez was kościele. Najlepiej jest to zrobić od razu po ustaleniu daty wesela, dzięki temu będziecie mogli wybrać także godzinę uroczystości. Dowiedzcie się także czy w dany dzień są jeszcze inne śluby aby uzgodnić ewentualnie wspólną  dekorację  kościoła z pozostałymi parami młodymi.

W dzień rezerwacji terminu ślubu umawiacie się z księdzem na kolejne spotkanie, z których pierwsze odbywa się około 3 miesiące przed ślubem. Spotkania z księdzem są trzy. W ich trakcie spisujecie protokół przedmałżeński, w którym uzupełniacie swoje dane personalne oraz każdy z was osobno odpowiada na te same pytania dotyczące związku. Zostają wtedy też  rozpisane zapowiedzi. Na kolejnych spotkaniach omawiany jest przebieg całej ceremonii.

Do pierwszego spotkania z księdzem powinniście zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty, do których należą:

  1. dowody osobiste
  2. zaświadczenie o uczestnictwie w naukach przedmałżeńskich (6 spotkań)
  3. zaświadczenie o wizycie w poradni dla narzeczonych (3 spotkania)
  4. odpis skrócony aktu chrztu oraz bierzmowania - jeżeli odbywały się w innej parafii niż ta, w której ślubujecie (ważny 6 miesięcy)
  5. zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa z urzędu stanu cywilnego (ważny 6 miesięcy)

Będąc w posiadaniu tych wszystkich dokumentów udajecie się do księdza aby spisać protokół przedmałżeński. Otrzymujecie także  karteczki do spowiedzi przedślubnej (jedną lub dwie), które musicie dostarczyć wypełnione w dzień ślub.

W tygodniu przed ślubem powinniście udać się do kancelarii parafii w celu spisania aktu ślubu.

Warto jest podczas spotkań z księdzem omówić temat całej ceremonii. Kto będzie czytał czytania, jakie pieśni będą śpiewane podczas ślubu, kto poprowadzi Pannę  młodą do ołtarza itp. Dzięki temu Wasz ślub będzie dokładnie taki jaki sobie wymarzycie.