Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/jcljcljcl/domains/waszepieknewesele.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195 Zabawy weselne na oczepiny

Zabawy weselne na oczepiny

Tradycją polskiego wesela są oczepiny, które zazwyczaj rozpoczynają się o północy. Wtedy to para młoda pierwszy raz na przyjęciu weselnym ściąga muszkę oraz welon aby wybrać nową parę młodą. Aby goście się dobrze bawili i długo wspominali wasze piękne wesele warto zaprosić ich do wspólnej zabawy. Bywając na weselach zapewne spotkaliście się z setkami różnych, często powtarzających się zabaw weselnych, dzisiaj jednak pary młode szukają czegoś nowoczesnego i bardziej eleganckiego. Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji zabaw weselnych, zarówno dla pary młodej jak i dla gości.

Zabawy dla Pary Młodej

 • Test zgodności: Para Młoda siada na środku sali na dwóch odwróconych do siebie tyłem krzesełkach. Młodzi ściągają obydwa buty i wymieniają się jednym z nich, tak aby Panna młoda miała jeden swój bucik i drugi Pana młodego i odwrotnie (można wykorzystać także tabliczki z napisami "on", "ona"). Wodzirej ma przygotowanych kilka pytań, na które Para Młoda będzie udzielała odpowiedzi, np.:

- Kto pierwszy powiedział "Kocham Cię"?

- Kto będzie trzymał pieniądze?

- Kto będzie rządził w domu?

- Kto wydaje więcej pieniędzy?

- Kto rządzi w łóżku?

- Kto będzie wstawał w nocy do dziecka?

- Kto będzie gotował obiadki?

- Kto jest lepszym kierowcą?

- Kto wyciąga pierwszy rękę do zgody?

- Kto pierwszy zasypia?

Możecie także dodać swoje pytania. Jeżeli chcecie urozmaicić tą zabawę, możecie także poprosić o udzielanie odpowiedzi przez gości, ciekawe czy uda im się odgadnąć kto przoduje w danej dziedzinie w waszym związku.

 • Zgadywanka: drugą propozycją zabawy dla Pary Młodej jest konkurencja, która polega na odgadnięciu głosu Pana Młodego przez swoją wybrankę. Do konkurencji zaprasza się dodatkowo czterech panów. Panowie siadają na krzesełkach a Panna Młoda staje tyłem do nich i nie podgląda. Wodzirej podaje mikrofon i wierszyk, który Panowie po kolei muszą odczytać. Żeby nie było tak łatwo Panowie mają zniekształcony głos. Są na to dwie możliwości: specjalny sprzęt, który często posiada Dj lub wodzirej, zniekształcający głos i zmieniający barwę, np. na Sopran lub użycie helu z balonika. Zadaniem Panny Młodej jest odgadnięcie, który głoś należy do Męża. Konkurencję można wykonać także w drugą stronę a zamiast wierszyka, zaśpiewać piosenkę.
 • Pomnik miłości: Panna Młoda zaprasza do konkurencji 5 dziewczyn, Pan Młody natomiast 5 mężczyzn. W tej konkurencji przyda się parawan lub po prostu zasłonka trzymana przez świadków. Oba zespoły nie podglądając siebie nawzajem pomagają Parze Młodej przygotować ich pomnik miłości dla ukochanej/ukochanego. Zawsze przy tej zabawie pojawia się sporo pomysłów, działa wyobraźnia każdego z gości. Jest to bardzo przyjemna i miła dla Pary Młodej zabawa.

Zabawy dla gości weselnych

 • Pociąg: zabawa, która pojawia się na każdym weselu. Para Młoda prowadzi pociąg pełen gości, aby urozmaicić tą zabawę dodatkowo wodzirej może co jakiś czas zatrzymywać się na stacjach różnych krajów, gdzie z każdym przystankiem wszyscy goście muszą zatańczyć narodowy taniec (kankan, polska...)
 • Taniec Superbohaterów: jest to zabawa dla Panów, zaprasza się na środek 8 Panów - superbohaterów. Czterech z nich otrzymuje maski znanych superbohaterów filmowych (batman, spiderman...). Następnie prosi aby połączyli się w pary z pozostałymi panami. Po kolei każda z par wykonuje taniec, z wykorzystaniem sowich supermocy (można udawać latanie, podnosić partnera itd.) Jest przy tym super ubaw. Alternatywą dla tańca superbohaterów może być także taniec z wykorzystaniem dyscyplin sportowych. Goście lub Para Młoda wybierają najlepiej tańczącą parę.

 • Taniec na gazecie: Jest to zabawa dla par, zapraszamy 5 par na środek sali. każda z nich otrzymuje gazetę, którą rozkłada na podłodze. Pary tańczą podczas gry orkiestra przygrywa. Kiedy orkiestra robi stop należy złożyć gazetę na pół i tańczyć dalej. Wygrywa ta para, która przetrwa taniec na jak najmniejszym odcinku gazety. Wszystkie ruchy dozwolone.
 • Świstak: Wybierane są dwie drużyny po 5 osób, najlepiej aby jedna była ze strony Pana Młodego a druga Panny Młodej. Na środku są ustawione krzesełka, które tworzą dwa rzędy dla obu drużyn, jedno za drugim. Zadaniem całej drużyny jest jak najszybsze wykonanie wszystkich wymienionych czynności. Każda osoba ma inne zadanie do wykonania, dopiero gdy to zrobi, osoba za nią może wykonać swoje zadanie. Pierwsza osoba ma za zadanie zjeść spory kawałek tortu; druga musi jak najszybciej napompować balona, tak aby pękł; kolejna osoba z drużyny je banana; czwarta osoba ma za zadanie skoczyć 10 razy na skakance a ostatnia zjeść 1/3 szklanki bułki tartej i wygwizdać Parze Młodej 100 lat.
 • Plecak pełen niespodzianek: nie jest to konkurencja lecz bardzo przyjemna zabawa, gdzie nie ma wygranych i przegranych. Jest za to wspólna zabawa. Wybieramy 6 Pań i 8 Panów, tworzą się dwa kółeczka - Panie w środku, panowie na zewnątrz. Gdy orkiestra przygrywa pomiędzy Paniami i Panami krąży plecak. gdy muzyka przestaje grać, ta osoba, która trzyma w ręku plecak losuje z niego gadżet, zakłada go na siebie i kontynuuje taniec w kółku. Zabawa trwa aż plecak zostanie pusty. Możecie liczyć na niezły ubaw, a gadżety, które włożycie do plecaka są dowolne. Mamy dla was kilka podpowiedzi: maska gazowa, śmieszne okulary, t-shirt ze śmiesznym napisem lub obrazkiem, skarpety kolorowe, kamizelka lub koło ratunkowe, fartuch z zabawnym nadrukiem, kalosze itd.
 • Na drobne: Zapraszamy na środek 5 osób, każda z nich otrzymuje 5 zł. Zabawa polega na tym aby jak najdrobniej rozmienić otrzymaną monetę. Możecie ustalić limit czasowy np. minutę. Gwarantujemy niezły ubaw.
 • Zabawa dla Par: Wybieramy 5 par, panowie ustawiają się w kółku, panie stają tuż za nimi. Gdy muzyka gra wszyscy kręcą się w koło w rytm melodii. Gdy muzyka przestaje grać panie mają specjalne zadanie do wykonania - liczy się szybkość. Do tych zadań może należeć: obiegnięcie całego koła i wskoczenie swojemu partnerowi na barana; pomalowanie usta szminką i danie całusa w policzek swojemu partnerowi; przejście pomiędzy nogami partnera w tą i z powrotem; nakarmienie swojego partnera itd. z każdą konkurencja odpada ta para, która wykonała zadanie najwolniej. W ostatniej konkurencji dla zmyłki można przygotować zadanie dla Pana, np. założenie marynarki i wzięcie partnerki na ręce. Konkurencja jest bardzo zabawna zarówno dla uczestników jak i widzów.

 • Taniec małżeński: zabawa ta skierowana jest dla wszystkich małżeństw, które będą bawić się na waszym przyjęciu weselnym. Orkiestra przygrywa, wszystkie pary tańczą, gdy muzyka przestaje grać, wodzirej prosi o opuszczenie parkietu małżeństw ze stażem poniżej 3 lat, reszta par tańczy, muzyka gra dalej. Kolejną prośbą jest opuszczenie parkietu małżeństw ze stażem krótszym niż 5 lat itd. W zabawie tej wygrywa para z najdłuższym stażem małżeńskim, co będzie zapewne dla niej bardzo miłym akcentem całego wesela. Możecie przygotować szczególny upominek na tą okazję.

Jeżeli znacie jakieś nowoczesne zabawy weselne zapraszam do komentować i podsyłania waszych propozycji.